wrzucaj <- <- -> -> 1 Pliki, które tu są udostępnione można używać TYLKO pod warunkiem, że masz ich oryginalną wersje, a ściągniętą kopie będzie się traktować jako zapasową.
Nie mogą one służyć jakimkolwiek celom niezgodnym z prawem.
Udostępniający pliki nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania materiałów tu zawartych niezgodnie z ich przeznaczeniem w szczególności, gdy spowodowałoby to szkodę osób trzecich.
Wszystkie pliki pobierałeś/aś na własną odpowiedzialność.



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » COŚ PRZYDATNE I POŻYTECZNE » JĘCZMIEŃ

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Jęczmień

  
kotek
11.10.2019 16:08:18
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Moderator

Posty: 2930 #5197729
Od: 2018-4-14
Jęczmień to torbielowata infekcja powieki występująca w najmniej oczekiwanym momencie w postaci ropnia. Jest spowodowana zakażeniem gronkowcowym na brzegach powiek, gruczołach przyrzęskowych i tarczkowych. Niedoleczony, nawracający, może prowadzić do powstania gradówki. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia: zewnętrzny oraz wewnętrzny.CO TO JEST JĘCZMIEŃ?
Jęczmień na oku to nic innego jak grudkowy ropień jednego bądź kilku gruczołów, których ujście znajduje się na powiece. Jęczmień w większości przypadków znajduje się przy linii rzęs na zewnętrznej powiece, ale zdarzają się również jęczmienie wewnętrzne. Jęczmień w takim samym stopniu atakuje kobiety jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. U niektórych występuje podatność na nawracanie dolegliwości, zwłaszcza u dzieci.

JĘCZMIEŃ - JAK POWSTAJE?
Na początku na brzegu powieki pojawia się zaczerwienienie, które lekko boli i swędzi. Potem zaczerwienienie zaczyna rosnąć i przekształca się w wypełnioną ropą krostę. Nie wygląda to zbyt atrakcyjnie. Warto więc pozbyć się problemu, ponieważ nieleczony jęczmień może przekształcić się w gradówkę.JĘCZMIEŃ - PRZYCZYNY
Jęczmień to ropień wywoływany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np. przez zatarcie powieki brudnymi dłońmi. Również przebywanie w oparach dymu papierosowego oraz środków chemicznych zwiększa ryzyko pojawienia się jęczmienia.

Pozostałe czynniki wpływające na powstawanie jęczmienia:

źle dopasowane kosmetyki do demakijażu lub niestaranne zmywanie makijażu,niestaranne usuwanie makijażu,
starszy wiek,
osoby o jasnej karnacji,
noszenie soczewek kontaktowych,
osoby mające alergie oczne lub źle skorygowaną wadę wzroku,
łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty.
Jęczmieniowi sprzyjać może również obniżona odporność skutek przebytych chorób czy długotrwały stres. Jęczmień może być w niektórych przypadkach oznaką nieleczonej cukrzycy.OBJAWY JĘCZMIENIA
Jęczmień to niewielka grudka z wyraźnym żółtym czubkiem. Po kilku dniach od jego pojawienia - pęka samoistnie i częściowo się oczyszcza. Resztki wydzielającej się ropy należy starannie wycisnąć, delikatnie podnosząc powiekę za rzęsy. Należy również przy pomocy namoczonego płatka kosmetycznego usunąć strupki, które mogły się utworzyć wokół jęczmienia. Osoby, u których pojawił się jęczmień może dojść do:

obrzęku powieki,
łzawienia,
bólu brzegu powieki,
zaróżowienia,
zwiększonej wrażliwości na światło.JĘCZMIEŃ I JEGO RODZAJE
Jęczmień może być:

zewnętrzny: wywołany przez gronkowcowe zapalenie gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla. Atakuje zewnętrzną powiekę, ma postać czerwonej i bolesnej plamki, która zaczyna być obrzęknięta i tworzyć różowy lub żółty czubek. Jęczmień dojrzewa na powiece przez kilka dni, a następnie samoistnie pęka i zasycha,
wewnętrzny: wywołany zapaleniem gruczołów tarczkowych (Meiboma), zazwyczaj bywa bardziej bolesny i nie jest tak widoczny jak jęczmień zewnętrzny. Jęczmień wewnętrzny możemy zauważyć w momencie podniesienia powieki, na której znajduje się żółta grudka, która z kolei nie pęka, a powoli samoistnie zanika w ciągu czterech dni.
JĘCZMIEŃ A NIEODPOWIEDNI DEMAKIJAŻ
Jęczmień na oku możemy zafundować sobie sami nieodpowiednim demakijażem. W przypadku niedokładnego usunięcia nadmiaru kosmetyku może dojść do zatkania ujścia gruczołu łojowego i w konsekwencji stanu zapalnego. Wiele preparatów do demakijażu może uczulać, wtedy warto spróbować rozcieńczonego z wodą szamponu dla niemowląt. Jest delikatny, nie piecze i nie podrażnia oczu, za to doskonale usuwa tłuszcz, który w naturalny sposób gromadzi się między rzęsami.
JĘCZMIEŃ - LECZENIE
Podczas pęknięcia dojrzałego jęczmienia wydziela się z niego ropa. Po kilka dniach rana się goi. Pęknięcie można przyspieszyć przez przykładanie do powieki ciepłych kompresów lub maści. W warunkach domowych można przyrządzić wilgotne kompresy z wykorzystaniem świeżej pietruszki lub ziela świetlika. Tego typu okłady należy stosować kilka razy dziennie, przez 10-15 minut. Pomaga to zmniejszyć odczyn zapalny oraz ból. Jeżeli po dwóch dniach domowego leczenia jęczmień nie ustępuje, należy udać się do specjalisty. Przy nawracających jęczmieniach lekarz okulista może zastosować kurację antybiotykową. Gdy typowe leczenie zawodzi konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Jajko a jęczmień

Aby pozbyć się jęczmienia, należy powiekę rozgrzać i rozmasować. Wtedy wypełniony ropą zbiornik opróżni się. Najlepiej użyć do tego ugotowanego na twardo jajka, ponieważ długo trzyma ciepło i ma idealnie dopasowany do oka kształt. Ciepłym i nieobranym jakiem lekko masujemy chore miejsce. Można również użyć białka jajka. Należy oddzielić białka od żółtek, następnie czystą gazę nasączyć białkiem jajka i przyłożyć do oka na około kwadrans. Po tym czasie ściągamy gazę i przemywamy oko wodą. Należy powtarzać tą czynność trzy razy dziennie, aż dolegliwość całkowicie zniknie. Jeśli nie chcesz użyć jajka, w aptece dostępne są specjalne hydrożele, które po rozgrzaniu mogą je zastąpić.
Zobacz, jakie mogą być przyczyny opuchniętych powiek.
  
Electra20.05.2024 00:07:52
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » COŚ PRZYDATNE I POŻYTECZNE » JĘCZMIEŃ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny